FAKTA

 

NEW YORK BY NIGHT

 

SM-GULD I FOTBOLL

1896 Örgryte 1897 Örgryte 1898 Örgryte 1899 Örgryte 1900 AIK 1901 AIK 1902 Örgryte 1903 Göteborgs IF 1904 Örgryte 1905 Örgryte 1906 Örgryte 1907 Örgryte 1908 IFK Göteborg 1909 Örgryte 1910 IFK Göteborg 1911 AIK 1912 Djurgården 1913 Örgryte 1914 AIK 1915 Djurgården 1916 AIK 1917 Djurgården 1918 IFK Göteborg 1919 GAIS 1920 Djurgården 1921 IFK Eskilstuna 1922 GAIS 1923 AIK 1924 Fässbergs IF 1925 Brynäs IF 1924-25 GAIS 1925-26 Örgryte 1926-27 GAIS 1927-28 Örgryte 1928-29 Helsingborgs IF 1929-30 Helsingborgs IF 1931 GAIS 1932 AIK 1933 Helsingborgs IF 1934 Helsingborgs IF 1935 IFK Göteborg 1936 IF Elfsborg 1937 AIK 1938 IK Sleipner 1939 IF Elfsborg 1940 IF Elfsborg 1941 Helsingborgs IF 1942 IFK Göteborg 1943 IFK Norrköping 1944 Malm?FF 1945 IFK Norrköping 1946 IFK Norrköping 1947 IFK Norrköping 1948 IFK Norrköping 1949 Malm?FF 1950 Malm?FF 1951 Malm?FF 1952 IFK Norrköping 1953 Malm?FF 1954 GAIS 1955 Djurgården 1956 IFK Norrköping 1957 IFK Norrköping 1958 IFK Göteborg 1959 Djurgården 1960 IFK Norrköping 1961 IF Elfsborg 1962 IFK Norrköping 1963 IFK Norrköping 1964 Djurgården 1965 Malm?FF 1966 Djurgården 1967 Malm?FF 1968 Östers IF 1969 IFK Göteborg 1970 Malm?FF 1971 Malm?FF 1972 Åtvidaberg 1973 Åtvidaberg 1974 Malm?FF 1975 Malm?FF 1976 Halmstad 1977 Malm?FF 1978 Öster 1979 Halmstad 1980 Öster 1981 Öster 1982 IFK Göteborg 1983 IFK Göteborg 1984 IFK Göteborg 1985 Örgryte  1986 Malm?FF 1987 IFK Göteborg  1988 Malm?FF 1989 IFK Norrköping  1990 IFK Göteborg  1991 IFK Göteborg  1992 AIK  1993 IFK Göteborg  1994 IFK Göteborg  1995 IFK Göteborg  1996 IFK Göteborg  1997 Halmstad  1998 AIK  1999 Helsingborg  2000 Halmstad 2001 Hammarby 2002 Djurgården 2003 Djurgården 2004 Malm?FF 2005 Djurgården 2006 Elfsborg  2007 IFK Göteborg 2008 Kalmar FF 2009 AIK 2010 Malm?FF 2011 Helsingborg

 

SM-GULD I FOTBOLL  ( DAM )

1981 Jitex BK 1982 Sunnan?1983 Öxabäck 1984 Jitex 1985 Hammarby 1986 Malm?FF  1987 Öxabäck 1988 Öxabäck 1989 Jitex 1990 Malm?FF 1991 Malm?FF 1992 Gideonsbergs IF 1993 Malm?FF 1994 Malm?FF  1995 Älvsj?1996 Älvsj?1997 Älvsj?1998 Älvsj?1999 Älvsj?2000 Ume?IK  2001 Ume?IK  2002 Ume?IK  2003 Djurgården/Älvsj?nbsp; 2004 Djurgården/Älvsj?2005 Ume?IK  2006 Ume?IK 2007 Ume?IK  2008 Ume?IK 2009 Linköping FC 2010 Malm?2011 Malm?/b>

 

SM-GULD I HANDBOLL

1953 Kristianstad 1954 Redbergslid 1955 Heim 1956 Örebro SK 1957 Örebro SK 1958 Redbergslid 1959 Heim 1960 Heim 1961 Vikingarna 1962 Heim 1963 Redbergslid 1964 Redbergslid 1965 Redbergslid 1966 IS Göta 1967 Vikingarna 1968 Saab 1969 Hellas 1970 Hellas 1971 Hellas 1972 Hellas 1973 Saab 1974 Saab 1975 Drott 1976 Ystad 1977 Hellas 1978 Drott 1979 Drott 1980 LUGI 1981 Vikingarna 1982 Heim 1983 Heim 1984 Drott 1985 Redbergslid 1986 Redbergslid 1987 Redbergslid 1988 Drott 1989 Redbergslid 1990 Drott 1991 Drott 1992 Ystad 1993 Redbergslid 1994 Drott1995 Redbergslid 1996 Redbergslid 1997 Redbergslid 1998 Redbergslid 1999 Drott  2000 Redbergslid  2001 Redbergslid  2002 Drott   2003 Redbergslid  2004 Sävehof 2005 Sävehof 2006 Hammarby 2007 Hammarby 2008 Hammarby 2009 Alingsås 2010 Sävehof 2011 Sävehof 2012 Sävehof

 

SM-GULD I BANDY

1972 Katrineholm 1973 Västerås 1974 Falu BS 1975 Ljusdal 1976 Broberg 1977 Broberg 1978 Edsbyn 1979 Boltic 1980 Boltic 1981 Boltic 1982 Boltic 1983 Boltic 1984 Boltic 1985 Boltic 1986 Vetlanda 1987 Motala 1988 Boltic 1989 Västerås 1990 Västerås 1991 Vetlanda 1992 Vetlanda 1993 Västerås 1994 Västerås 1995 Boltic 1996 Västerås 1997 Sandviken 1998 Västerås 1999 Västerås 2000 Sandviken 2001 Västerås 2002 Sandviken 2003 Sandviken 2004 Edsbyn  2005 Edsbyn 2006 Edsbyn 2007 Edsbyn 2008 Edsbyn 2009 Västerås 2010 Hammarby 2011 Sandviken 2012 Sandviken

 

SM-GULD I BASKET

1963 Alvik 1964 Alvik 1965 Alvik 1966 Alvik 1967 Alvik 1968 Alvik 1970 Alvik 1971 Alvik 1972 Alvik 1973 Solna 1974 Alvik 1975 Alvik 1976 Alvik 1977 Alvik 1978 Södertälje 1979 Alvik 1980 Hageby 1981 Alvik 1982 Alvik 1983 Alvik 1984 Solna 1985 Solna 1986 Alvik 1987 Södertälje 1988 Södertälje 1989 Solna 1990 Södertälje 1991 Södertälje 1992 Södertälje 1993 Stockholm Capitals 1994 Kärcher 1995 Alvik 1996 Kärcher 1997 Plannja 1998 Norrköping 1999 Plannja  2000 Plannja 2001 Alvik   2002 Plannja  2003 Solna  2004 Plannja  2005 Södertälje  2006 Plannja 2007 Plannja 2008 Solna 2009 Sundsvall 2010 Norrköping 2011 Sundsvall 2012 Norrköping

 

SM-GULD I VOLLYBOLL

1994 Uppsala 1995 Hylte 1996 Hylte 1997 Floby 1998 Iksu 1999 Örkelljunga 2000 Hylte 2001 Hylte  2002 Örkelljunga  2003 Örkelljunga  2004 Örkelljunga 2005 Hylte 2006 Hylte 2007 Falkenberg 2008 Falkenberg 2009 Falkenberg 2010 Lindköping 2011 Falkenberg 2012 Lindköping

 

SM-GULD I HOCKEY

1931 Södertälje 1932-33 Hammarby 1934-35 AIK 1936-37 Hammarby 1938 AIK 1941 Södertälje 1942-43 Hammarby 1944 Södertälje 1945 Hammarby 1946-47 AIK 1950 Djurgården 1951 Hammarby 1953 Södertälje 1954 Djurgården 1955 Djurgården 1956 Södertälje 1957 Gävle GIK 1958 Djurgården 1959 Djurgården 1960 Djurgården 1961 Djurgården 1962 Djurgården 1963 Djurgården 1964 Brynäs 1965 Västra Frölunda 1966 Brynäs 1967 Brynäs 1968 Brynäs 1969 Leksand 1970 Brynäs 1971 Brynäs 1972 Brynäs 1973 Leksand 1974 Leksand 1975 Leksand 1976 Brynäs  1977 Brynäs  1978 Skellefte?nbsp; 1979 MoDo  1980 Brynäs  1981 Färjestad  1982 AIK  1983 Djurgården 1984 AIK 1985 Södertälje 1986 Färjestad  1987 Björklöven 1988 Färjestad  1989 Djurgården  1990 Djurgården  1991 Djurgården  1992 Malm?nbsp; 1993 Brynäs  1994 Malm?1995 HV71 1996 Lule?1997 Färjestad  1998 Färjestad  1999 Brynäs  2000 Djurgården  2001 Djurgården  2002 Färjestad  2003 Frölunda  2004 HV71  2005 Frölunda 2006 Färjestad 2007 Modo  2008 HV71 2009 Färjestad 2010 HV71 2011 Färjestad 2012 Brynäs

 

STANLEY CUP MÄSTARE

2010-2011 Boston Bruins 2009-2010 Chicago Black Hawks 2008-2009 Pittsburgh Penguins 2007-2008 Detroit 2006-2007 Anaheim Ducks 2005-2006 Carolina Hurricanes 2003-2004 Tampa Bay Lightning  2002-2003 New Jersey Devils 2001-2002 Detroit Red Wings 2000-2001 Colorado Avalanche 1999-2000 New Jersey Devils 1998-99 Dallas Stars 1997-98 Detroit Red Wings 1996-97 Detroit Red Wings 1995-96 Colorado Avalanche 1994-95 New Jersey Devils 1993-94 New York Rangers 1992-93 Montreal Canadiens 1991-92 Pittsburgh Penguins 1990-91 Pittsburgh Penguins 1989-90 Edmonton Oilers 1988-89 Calgary Flames 1987-88 Edmonton Oilers 1986-87 Edmonton Oilers 1985-86 Montreal Canadiens 1984-85 Edmonton Oilers 1983-84 Edmonton Oilers 1982-83 New York Islanders 1981-82 New York Islanders 1980-81 New York Islanders 1979-80 New York Islanders 1978-79 Montreal Canadiens 1977-78 Montreal Canadiens 1976-77 Montreal Canadiens 1975-76 Montreal Canadiens 1974-75 Philadelphia Flyers 1973-74 Philadelphia Flyers 1972-73 Montreal Canadiens 1971-72 Boston Bruins 1970-71 Montreal Canadiens 1969-70 Boston Bruins 1968-69 Montreal Canadiens 1967-68 Montreal Canadiens 1966-67 Toronto Maple Leafs 1965-66 Montreal Canadiens 1964-65 Montreal Canadiens 1963-64 Toronto Maple Leafs 1962-63 Toronto Maple Leafs 1961-62 Toronto Maple Leafs 1960-61 Chicago Black Hawks 1959-60 Montreal Canadiens 1958-59 Montreal Canadiens 1957-58 Montreal Canadiens 1956-57 Montreal Canadiens 1955-56 Montreal Canadiens 1954-55 Detroit Red Wings 1953-54 Detroit Red Wings 1952-53 Montreal Canadiens 1951-52 Detroit Red Wings 1950-51 Toronto Maple Leafs 1949-50 Detroit Red Wings 1948-49 Toronto Maple Leafs 1947-48 Toronto Maple Leafs 1946-47 Toronto Maple Leafs 1945-46 Montreal Canadiens 1944-45 Toronto Maple Leafs 1943-44 Montreal Canadiens 1942-43 Detroit Red Wings 1941-42 Toronto Maple Leafs 1940-41 Boston Bruins 1939-40 New York Rangers 1938-39 Boston Bruins 1937-38 Chicago Black Hawks 1936-37 Detroit Red Wings 1935-36 Detroit Red Wings 1934-35 Montreal 1933-34 Chicago Black Hawks 1932-33 New York Rangers 1931-32 Toronto Maple Leafs 1930-31 Montreal Canadiens 1929-30 Montreal Canadiens 1928-29 Boston Bruins 1927-28 New York Rangers 1926-27 Ottawa Senators 1925-26 Montreal 1924-25 Victoria Cougars 1923-24 Montreal Canadiens 1922-23 Ottawa Senators 1921-22 Toronto 1920-21 Ottawa Senators 1919-20 Ottawa Senators 1918-19 No decision 1917-18 Toronto 1916-17 Seattle Metropolitians 1915-16 Montreal Canadiens 1914-15 Vancouver 1913-14 Toronto 1912-13 Quebec 1911-12 Quebec 1910-11 Ottawa Senators 1909-10 Montreal 1908-09 Ottawa Senators 1907-08 Montreal 1906-07 Montreal 1905-06 Montreal 1905-06 Ottawa Senators 1904-05 Ottawa Senators 1903-04 Ottawa Senators 1902-03 Ottawa Senators 1902-03 Montreal 1901-02 Winnipeg 1900-01 Winnipeg 1898-99 Montreal 1897-98 Montreal 1896-97 Montreal

 

MÄSTARE I FOTBOLL ( ITALIEN )

1950 Juventus FC 1951 Milan AC 1952 Juventus FC 1953 Inter 1954 Inter 1955 Milan AC 1956 AC Fiorentina 1957 Milan AC 1958 Juventus FC 1959 Milan AC 1960 Juventus FC 1961  Juventus FC 1962 Milan AC 1963 Inter 1964 Bologna 1965 Inter 1966 Inter 1967 Juventus FC 1968 Milan AC 1969 Fiorentina 1970 Cagliari 1971 Inter 1972 Juventus 1973 Juventus 1974 Lazio 1975 Juventus 1976 Torino 1977 Juventus 1978 Juventus 1979 Milan 1980 Inter 1981 Juventus 1982 Juventus 1983 Roma 1984 Juventus 1985 Verona 1986 Juventus  1987 Napoli 1988 Milan 1989 Inter 1990 Napoli 1991 Sampdoria 1992 Milan 1993 Milan 1994 Milan 1995 Juventus  1996 Milan 1997 Juventus 1998 Juventus 1999 Milan 2000 Lazio  2001 Roma  2002 Juventus  2003 Juventus  2004 Milan 2005 Juventus 2006 Juventus  2007 Inter 2008 Inter 2009 Inter 2010 Inter 2011 Milan 2012 Juventus

 

MÄSTARE I FOTBOLL ( ENGLAND )

1901 Liverpool 1906 Liverpool 1908 Manchester U  1910 Aston Villa 1911 Manchester U 1912 Blackburn 1914 Blackburn 1915 Everton 1922 Liverpool 1923 Liverpool 1928 Everton 1932 Everton 1939 Everton 1947 Liverpool 1949 1950 Portsmouth 1951 Tottenham 1952 Manchester U 1956 Manchester U 1957 Manchester U 1961 Tottenham 1962 Ipswich  1963 Everton 1964 Liverpool  1965 Manchester U  1966 Liverpool  1967 Manchester U 1968 Manchester C  1969 Leeds 1970 Everton  1971 Arsenal 1972 Derby 1973 Liverpool 1974 Leeds 1975 Derby  1976 Liverpool 1977 Liverpool 1978 Nottingham  1979 Liverpool  1980 Liverpool  1981 Aston Villa  1982 Liverpool  1983 Liverpool 1984 Liverpool  1985 Everton  1986 Liverpool  1987 Everton  1988 Liverpool  1989 Arsenal 1990 Liverpool  1991 Arsenal 1992 Leeds  1993 Manchester U  1994 Manchester U  1995 Blackburn  1996 Manchester U 1997 Manchester U  1998 Arsenal  1999 Manchester U  2000 Manchester U  2001   Manchester U  2002 Arsenal  2003 Manchester U 2004 Arsenal 2005  Chelsea 2006 Chelsea 2007 Manchester U 2008 Manchester U 2009 Manchester U 2010 Chelsea 2011 Manchester U 2012 Manchester C         

 

MÄSTARE I FOTBOLL ( TYSKLAND )

1969 Bayern München 1972 Bayern München 1973 Bayern München 1974 Bayern München 1975 Borussia Mönchengladbach 1976 Borussia Mönchengladbach 1977 Borussia Mönchengladbach 1978 Köln 1979 Hamburg 1980 Bayern München 1981 Bayern München 1982 Hamburg 1983 Hamburg 1984 Stuttgart 1985 Bayern München 1986 Bayern München 1987 Bayern München 1988 Werder Bremen 1989 Bayern München 1990 Bayern München 1991 Kaiserslautern 1992 Stuttgart 1993 Werder Bremen 1994 Bayern München 1995 Borussia Dortmund 1996 Borussia Dortmund 1997 Bayern München 1998 Kaiserslautern 1999 Bayern München  2000 Bayern München  2001 Bayern München  2002 Borussia Dortmund 2003 Bayern München  2004 Werder Bremen 2005 Bayern München 2006 Bayern München  2007 Stuttgart 2008 Bayern München 2009 Wolfsburg 2010 Bayern München 2011 Borussia Dortmund 2012 Borussia Dortmund

 

MÄSTARE I FOTBOLL ( HOLLAND )

1918 Ajax 1919 Ajax 1929 P.S.V 1931 Ajax 1932 Ajax 1934 Ajax 1935 P.S.V 1937 Ajax 1939 Ajax 1947 Ajax   1954 Eindhoven 1955 Willem II 1956 Rapid J.C 1957 Ajax 1958 D.O.S 1959 Sparta 1960 Ajax 1961 Feijenoord
1962 Feijenoord 1963 P.S.V 1964 D.W.S 1965 Feijenoord  1966 Ajax 1967 Ajax 1968 Ajax 1969 Feijenoord 1970 Ajax 1971 Feijenoord 1972 Ajax 1973 Ajax 1974 Feyenoord 1975 P.S.V 1976 P.S.V 1977 Ajax 1978 P.S.V 1979 Ajax 1980 Ajax 1982 Ajax 1983 Ajax 1984 Feyenoord 1985 Ajax 1986 P.S.V 1987 P.S.V 1988 P.S.V 1989 P.S.V 1990 Ajax 1991 P.S.V 1992 P.S.V 1993 Feyenoord 1994 Ajax 1995 Ajax 1996 Ajax 1997 P.S.V 1998 Ajax 1999 Feyenoord 2000 P.S.V 2001 P.S.V 2002 Ajax 2003 P.S.V  2004 Ajax 2005 P.S.V  2006 P.S.V 2007 P.S.V 2008 P.S.V  2009 AZ Alkmaar 2010 Twente 2011 Ajax 2012 Ajax

 

MÄSTARE I FOTBOLL  ( SPANIEN )

1929 Barcelona 1932 Real Madrid 1933 Real Madrid 1945 Barcelona 1948 Barcelona 1949 Barcelona 1952 Barcelona 1953 Barcelona 1954 Real Madrid 1955 Real Madrid 1957 Real Madrid 1958 Real Madrid 1959 Barcelona 1960 Barcelona 1961 Real Madrid 1962 Real Madrid 1963 Real Madrid 1964 Real Madrid 1965 Real Madrid 1967 Real Madrid 1968 Real Madrid 1969 Real Madrid 1972 Real Madrid 1974 Barcelona 1975 Real Madrid 1976 Real Madrid 1978 Real Madrid 1979 Real Madrid 1980 Real Madrid 1981 Real Soc.San Sebastian 1982 Real Soc.San Sebastian 1983 Athletic Bilbao 1984 Athletic Bilbao 1985 Barcelona 1986 Real Madrid 1987 Real Madrid 1988 Real Madrid 1989 Real Madrid 1990 Real Madrid 1991 Barcelona 1992 Barcelona 1993 Barcelona 1994 Barcelona 1995 Real Madrid 1996 At.Madrid 1997 Real Madrid 1998 Barcelona 1999 Barcelona 2000 Deportivo La Coruna 2001 Real Madrid  2002 Valencia  2003 Real Madrid  2004 Valencia 2005 Barcelona 2006 Barcelona 2007 Real Madrid 2008 Real Madrid 2009 Barcelona 2010 Barcelona 2011 Barcelona 2012 Real Madrid


MÄSTARE I FOTBOLL  ( SKOTTLAND )

1893 Celtic 1894 Celtic 1896 Celtic 1898 Celtic 1899 Rangers 1900 Rangers 1901 Rangers 1902 Rangers 1905 Celtic 1906 Celtic 1907 Celtic 1908 Celtic 1909 Celtic 1910 Celtic 1911 Rangers 1912 Rangers 1913 Rangers  1914 Celtic 1915 Celtic 1916 Celtic 1917 Celtic 1918 Rangers 1919 Celtic 1920 Rangers 1921 Rangers 1922  Celtic 1923 Rangers 1924 Rangers 1925 Rangers 1926 Celtic 1927 Rangers 1928 Rangers 1929 Rangers 1930 Rangers 1931 Rangers 1932 Motherwell 1933 Rangers 1934 Rangers 1935 Rangers 1936 Celtic 1937 Rangers 1938 Celtic 1939 Rangers 1940 Rangers 1941 Rangers 1942 Rangers 1943 Rangers 1944 Rangers 1945 Rangers 1947 Rangers 1948 Hibernian 1949 Rangers 1950 Rangers 1951 Hibernian 1952 Hibernian 1953 Rangers 1954 Celtic 1955 Aberdeen 1956 Rangers 1957 Rangers 1958 Heart Of Midlothian 1959 Rangers 1960 Heart Of Midlothian 1961 Rangers 1962 Dundee 1963 Rangers 1964 Rangers 1965 Kilmarnock 1966 Celtic 1967 Celtic 1968 Celtic 1969 Celtic 1970 Celtic 1971 Celtic 1972 Celtic 1973 Celtic 1974 Celtic 1975 Rangers 1976 Rangers 1977 Celtic 1978 Rangers 1979 Celtic 1980 Aberdeen 1981 Celtic 1982 Celtic 1983 Dundee United 1984 Aberdeen 1985 Aberdeen 1986 Celtic 1987 Rangers 1988 Celtic 1989 Rangers 1990 Rangers 1991 Rangers 1992 Rangers 1993 Rangers 1994 Rangers 1995 Rangers 1996 Rangers 1997 Rangers 1998 Celtic 1999 Rangers 2000 Rangers 2001 Celtic 2002 Celtic 2003 Rangers 2004 Celtic 2005 Rangers 2006 Celtic 2007 Celtic 2008 Celtic 2009 Rangers 2010 Rangers 2011 Rangers 2012 Celtic

 

MÄSTARE I FOTBOLL  ( PORTUGAL )

1935 FC Porto 1936 Benfica 1937 Benfica 1938 Benfica 1939 FC Porto 1940 FC Porto 1941 Sporting 1942 Benfica 1943 Benfica 1944 Sporting 1945 Benfica 1946 Belenenses 1947 Sporting 1948 Sporting 1949 Sporting 1950 Benfica 1951 Sporting 1952 Sporting 1953 Sporting 1954 Sporting 1955 Benfica 1956 FC Porto 1957 Benfica 1958 Sporting 1959 FC Porto 1960 Benfica 1961 Benfica 1962 Sporting 1963 Benfica 1964 FC Porto 1965 Benfica 1966 Sporting 1967 Benfica 1968 Benfica 1969 Benfica 1970 Sporting 1971 Benfica 1972 Benfica 1973 Benfica 1974 Sporting 1975 Benfica 1976 Benfica 1977 Benfica 1978 FC Porto 1979 FC Porto 1980 Sporting 1981 Benfica 1982 Sporting 1983 Benfica 1984 Benfica 1985 FC Porto 1986 FC Porto 1987 Benfica 1988 FC Porto 1989 Benfica   1990 FC Porto 1991 Benfica 1992 FC Porto 1993 FC Porto 1994 Benfica 1995 FC Porto 1996 FC Porto 1997 FC Porto 1998 FC Porto 1999 FC Porto 2000 Sporting 2001 Boavista 2002 Sporting  2003 FC Porto  2004 FC Porto 2005 Benfica 2006 FC Porto 2007 FC Porto 2008 FC Porto 2009 FC Porto 2010 Benfica 2011 Benfica 2012 FC Porto

 

MÄSTARE I FOTBOLL  ( FRANKRIKE )

1948 Marseille 1949 Reims 1950 Bordeaux 1951 Nice 1952 Nice 1953 Reims 1954 Lille 1955 Reims 1956 Nice 1957 Saint-Etienne 1958 Reims 1959 Nice 1960 Reims 1961 Monaco 1962 Reims 1963 Monaco 1964 Saint-Etienne 1965 Nantes 1966 Nantes 1967 Saint-Etienne 1968 Saint-Etienne 1969 Saint-Etienne 1970 Saint-Etienne 1971 Marseille 1972 Marseille 1973 Nantes 1974 Saint-Etienne 1975 Saint-Etienne 1976 Saint-Etienne 1977 Nantes 1978 Monaco 1979 Strasbourg 1980 Nantes 1981 Saint-Etienne 1982 Monaco 1983 Nantes 1984 Bordeaux 1985 Bordeaux 1986 Paris S.G. 1987 Bordeaux 1988 Monaco 1989 Marseille 1990 Marseille 1991 Marseille 1992 Marseille 1993 Marseille1994 Paris S.G. 1995 Nantes 1996 Auxerre 1997   Monaco 1998 Lens 1999 Bordeaux 2000 Monaco 2001 Nantes  2002 Lyon 2003 Lyon  2004 Lyon 2005 Lyon 2006 Lyon 2007 Lyon 2008 Lyon 2009 Bordeaux 2010 Marseille 2011 Lille 2012 Montpellier

 

MÄSTARE I FOTBOLL  ( BELGIEN )

1947 Anderlecht 1948 FC Mechelen 1949 Anderlecht 1950 Anderlecht 1951 Anderlecht 1952 Club Luik 1953   Club Luik 1954 Anderlecht 1955 Anderlecht 1956 Anderlecht 1957 Antwerp 1958 Standard 1959 Anderlecht
1960 Lierse SK 1961 Standard 1962 Anderlecht 1963 Standard 1964 Anderlecht 1965 Anderlecht 1966 Anderlecht 1967 Anderlecht 1968 Anderlecht 1969 Standard 1970 Standard 1971 Standard 1972 Anderlecht
1973 Club Brugge 1974 Anderlecht 1975 RWDM 1976 Club Brugge 1977 Club Brugge 1978 Club Brugge
1979 SK Beveren 1980 Club Brugge 1981 Anderlecht 1982 Standard 1983 Standard 1984 SK Beveren 1985 Anderlecht 1986 Anderlecht 1987 Anderlecht 1988 Club Brugge 1989 KV Mechelen 1990 Club Brugge 1991 Anderlecht 1992 Club Brugge 1993 Anderlecht 1994 Anderlecht 1995 Anderlecht 1996 Club Brugge 1997 Lierse SK 1998 Club Brugge 1999 RC Genk 2000 Anderlecht 2001 Anderlecht
2002 RC Genk 2003 Club Brugge 2004 Anderlecht 2005 Club Brugge 2006 Anderlecht 2007 Anderlecht 2008 Standard Liege 2009 Standard Liege 2010 Anderlecht 2011 RC Genk 2012 Anderlecht
     

CHAMPIONS LEAGUE

1956 Real Madrid 1957 Real Madrid 1958 Real Madrid  1959 Real Madrid  1960 Real Madrid  1961 Benfica  1962 Benfica  1963 Milan 1964 Inter 1965 Inter 1966 Real Madrid 1967 Celtic  1968 Manchester U 1969 Milan  1970 Feyenoord   1971 Ajax 1972 Ajax  1973 Ajax  1974 Bayern München 1975 Bayern München   1976 Bayern München  1977 Liverpool  1978 Liverpool  1979 Nottingham  1980 Nottingham  1981 Liverpool  1982 Aston Villa  1983 Hamburg  1984 Liverpool 1985 Juventus  1986 Steaua Bukarest  1987 Porto   1988 PSV Eindhoven  1989 Milan 1990 Milan 1991 Röda Stjärnan  1992 Barcelona  1993 Olympique Marseille  1994 Milan  1995 Ajax  1996 Juventus  1997 Borussia Dortmund  1998 Real Madrid  1999 Manchester U   2000 Real Madrid  2001 Bayern München  2002 Real Madrid   2003 Milan  2004 Porto  2005 Liverpool  2006 Barcelona 2007 Milan 2008 Manchester U 2009 Barcelona 2010 Inter 2011 Barcelona 2012 Chelsea

 

CUPVINNARCUPEN

1961 Fiorentina  1962 Atletico Madrid  1963 Tottenham  1964 Sporting Lissabon 1965 West Ham 1966 Borussia Dortmund 1967 Bayern München 1968 Milan 1969 Slovan Bratislava  1970 Manchester C 1971 Chelsea  1972 Glasgow R 1973 Milan  1974 FC Magdeburg 1975 Dynamo Kiev  1976 Anderlecht 1977 Hamburg  1978 Anderlecht   1979 Barcelona 1980 Valencia  1981 Dynamo  1982 Barcelona  1983 Aberdeen  1984 Juventus 1985 Everton 1986 Dynamo Kiev 1987 Ajax  1988 Mechelen 1989 Barcelona 1990 Sampdoria 1991 Manchester U  1992 Werder Bremen  1993 Parma   1994 Arsenal  1995 Real Zaragoza  1996 Paris SG  1997 Barcelona   1998 Chelsea  1999 Lazio

 

UEFACUPEN

1958 Barcelona 1959  1960 Barcelona 1961 Roma 1962 Valencia 1963 Valencia 1964 Real Zaragoza 1965 Ferencvaros 1966 Barcelona 1967 Dinamo Zagreb 1968 Leeds 1969 Newcastle 1970 Arsenal 1971 Leeds 1972 Tottenham  1973 Liverpool 1974 Feyenoord 1975 Borussia Mönchengladbach 1976 Liverpool 1977 Juventus 1978 PSV Eindhoven 1979 Borussia Mönchengladbach 1980 Eintracht Frankfurt 1981 Ipswich 1982 IFK Göteborg 1983 Anderlecht 1984 Tottenham  1985 Real Madrid 1986 Real Madrid 1987 IFK Göteborg  1988 Bayer Leverkusen  1989 Napoli  1990 Juventus 1991 Inter 1992 Ajax  1993 Juventus 1994 Inter 1995 Parma 1996 Bayern München  1997 Schalke 04 1998 Inter 1999 Parma  2000 Galatasaray  2001 Liverpool   2002 Feyenoord  2003 Porto  2004 Valencia 2005 CSKA Moskva 2006 Sevilla 2007 Sevilla 2008 Zenit s:t Petersburg 2009 Sjachtar Donetsk 2010 Atletico Madrid 2011 Porto 2012 Atletico Madrid

 

FA-CUPEN

1962 Tottenham  1963 Manchester U 1964 West Ham  1965 Liverpool  1966 Everton  1967 Tottenham  1968 West Bromwich 1969 Manchester C 1970 Chelsea 1971 Arsenal 1972 Leeds 1973 Sunderland 1974 Liverpool 1975 West Ham 1976 Southampton  1977 Manchester U 1978 Ipswich 1979 Arsenal 1980 West Ham 1981 Tottenham 1982 Tottenham 1983 Manchester U 1984 Everton 1985 Manchester U 1986 Liverpool 1987 Coventry  1988 Wimbledon 1989 Liverpool 1990 Manchester U 1991 Tottenham 1992 Liverpool 1993 Arsenal 1994 Manchester U 1995 Everton 1996 Manchester U 1997 Chelsea 1998 Arsenal  1999 Manchester U  2000 Chelsea  2001 Liverpool   2002 Arsenal  2003 Arsenal  2004 Manchester U 2005 Arsenal 2006 Liverpool 2007 Chelsea 2008 Portsmouth 2009 Chelsea 2010 Chelsea 2011 Manchester C 2012 Chelsea

 

SVENSKA CUPEN

1977 Östers IF 1978 Malm?FF 1979 IFK Göteborg 1980 Malm?FF 1981 Kalmar FF   1982 IFK Göteborg
1983 IFK Göteborg  1984 Malm?FF 1985 AIK 1986 Malm?FF 1987 Kalmar FF 1988 IFK Norrköping 1989 Malm?FF 1990 Djurgårdens IF 1991 IFK Norrköping 1992 IFK Göteborg 1993 Degerfors IF 1994 IFK Norrköping 1995 Halmstads BK 1996 AIK 1997 AIK  1998 Helsingborgs IF 1999 AIK 2000 Örgryte 2001 Elfsborg 2002 Djurgården  2003 Elfsborg 2004 Djurgården 2005 Djurgården 2006 Helsingborgs IF 2007 Kalmar FF 2008 IFK Göteborg 2009 AIK 2010 Helsingborg 2011 Helsingborg

 

FORMEL 1 VM

1950 Nino Farina 1951 Juan-Manuel Fangio 1952 Alberto Ascari 1953 Alberto Ascari 1954 Juan-Manuel Fangio 1955 Juan-Manuel Fangio 1956 Juan-Manuel Fangio 1957 Juan-Manuel Fangio 1958 Mike Hawthorne 1959 Jack Brabham 1960 Jack Brabham 1961 Phil Hill 1962 Graham Hill 1963 Jim Clark 1964 John Surtees 1965 Jim Clark 1966 Jack Brabham 1967 Denis Hulme 1968 Graham Hill 1969 Jackie Stewart 1970 Jochen Rindt 1971 Jackie Stewart 1972 Emerson Fittipaldi 1973 Jackie Stewart 1974 Emerson Fittipaldi 1975 Niki Lauda 1976 James Hunt 1977 Niki Lauda 1978 Mario Andretti 1979 Jody Scheckter 1980 Alan Jones 1981 Nelson Piquet 1982 Keijo Rosberg 1983 Nelson Piquet 1984 Niki Lauda 1985 Alain Prost 1986 Alain Prost 1987 Nelson Piquet 1988 Ayrton Senna 1989 Alain Prost 1990 Ayrton Senna 1991 Ayrton Senna 1992 Nigel Mansell 1993 Alain Prost 1994 Michael Schumacher 1995 Michael Schumacher 1996 Damon Hill 1997 Jacques Villeneuve 1998 Mika Häkkinen  1999 Mika Häkkinen  2000 Michael Schumacher  2001 Michael Schumacher 2002 Michael Schumacher 2003 Michael Schumacher  2004 Michael Schumacher  2005 Fernando Alonso  2006 Fernando Alonso 2007 Kimi Räikkönen 2008 Lewis Hamilton 2009 Jenson Button 2010 Sebastian Vettel 2011 Sebastian Vettel

 

RALLY VM

2011 Sebastian Loeb 2010 Sebastian Loeb 2009 Sebastian Loeb Frankrike 2008 Sebastian Loeb Frankrike 2007 Sebastian Loeb Frankrike 2006 Sebastian Loeb Frankrike 2005 Sebastian Loeb Frankrike 2004 Sebastian Loeb Frankrike 2003 Petter Solberg Norge 2002 Marcus Grönholm Finland 2001 Richard Burns England 2000 Marcus Grönholm Finland 1999 Tommi Mäkinen Finland 1998 Tommi Mäkinen Finland 1997 Tommi Mäkinen Finland 1996 Tommi Mäkinen Finland 1995 Colin McRae England 1994 Didier Auriol Frankrike 1993 Juha Kankkunen Finland
1992 Carlos Sainz Spanien 1991 Juha Kankkunen Finland 1990 Carlos Sainz Spanien 1989 Massimi Biasion Italien 
1988 Massimi Biasion Italien 1987 Juha Kankkunen Finland 1986 Juha Kankkunen Finland 1985 Timo Salonen Finland 
1984 Stig Blomqvist Sverige 1983 Hannu Mikkola Finland 1982 Walter Röhrl Tyskland 1981 Ari Vatanen Finland 1980 Walter Röhrl Tyskland 1979 Björn Waldegård Sverige  

 

BRAGDGULDET

1970 Gunnar Larsson 1971 Stellan Bengtsson 1972 Ulrika Knape 1973 Rolf Edling 1974 Björn Borg 1975 Ingemar Stenmark 1976 Anders Gärderud/Bengt Johansson 1977 Frank Andersson 1978 Björn Borg/Ingemar Stenmark 1979 Malm?FF 1980 Tomas Wassberg 1981 Annichen Kringstad 1982 Mats Wilander 1983 Håkan Carlqvist 1984 Gunde Svan 1985 Patrik Sjöberg 1986 Tomas Johansson 1987 Tre Kronor/Marie-Helen Westin 1988 Tomas Gustafsson 1989 Bordtennislandslaget 1990 Stefan Edberg 1991 Pernilla Wiberg 1992 Jan-Ove Waldner 1993 Torgny Mogren 1994 Fotbollslandslaget 1995 Annika Sörenstam 1996 Agneta Andersson/Susanne Gunnarsson 1997 Ludmila Engquist 1998 Handbollslandslaget  1999 Tony Rickardsson  2000 Lars Frölander  2001 Per Elofsson  2002 Susanne Ljungskog 2003 Carolina Klüft 2004 Stefan Holm 2005 Kajsa Bergqvist 2006 Anja Pärson 2007 Anja Pärson 2008 Jonas Jacobsson 2009 Helena Jonsson 2010 Svenska Stafettlaget Längdåkning herr 2011 Therese Alshammar

 



GULDBOLLEN

1971 Ronnie Hellström 1972 Ralf Edström 1973 Bo Larsson 1974 Ralf Edström 1975 Kent Karlsson 1976 Anders Linderoth 1977 Roy Andersson 1978 Ronnie Hellström 1979 Jan Möller 1980 Rolf Zetterlund 1981 Thomas Ravelli 1982 Torbjörn Nilsson 1983 Glenn Hysén 1984 Sven Dahlkvist 1985 Glenn Strömberg 1986 Robert Prytz 1987 Peter Larsson 1988 Glenn Hysén 1989 Jonas Thern 1990 Tomas Brolin 1991 Anders Limpar 1992 Jan Eriksson 1993 Martin Dahlin 1994 Tomas Brolin 1995 Patrik Andersson 1996 Roland Nilsson 1997 Pär Zetterberg 1998 Henrik Larsson 1999 Stefan Schwarz 2000
Magnus Hedman 2001 Patrik Andersson 2002 Fredrik Ljungberg 2003 Olof Mellberg 2004 Henrik Larsson  2005 Zlatan Ibrahimovic 2006 Fredrik Ljungberg 2007 Zlatan Ibrahimović 2008 Zlatan Ibrahimovic 2009 Zlatan Ibrahimovic 2010 Zlatan Ibrahimovic 2011 Zlatan Ibrahimovic

 

DIAMANTBOLLEN

2011 Lotta Schelin 2010 Therese Sjögran 2009 Caroline Seger 2008 Frida Östberg 2007 Therese Sjögran 2006 Lotta Schelin 2005 Hanna Marklund 2004 Kristin Bengtsson 2003 Victoria Svensson 2002 Hanna Ljungberg 2001 Malin Moström 2000 Tina Nordlund 1999 Cecilia Sandell 1998 Victoria Svensson 
1997 Ulrika Karlsson 1996 Malin Swedberg 1995 Malin Andersson 1994 Kristin Bengtsson 
1993 Lena Videkull 1992 Anneli Andelén 1991 Elisabeth Leidinge 1990 Eva Zeikfalvy 


GULDPUCKEN

1980 Mats Näslund Brynäs 1981 Peter Lindmark Timr?1982 Patrik Sundström Björklöven 1983 Håkan Loob Färjestad 1984 Per-Erik Eklund AIK 1985 Anders Eldebrink Södertälje 1986 Tommy Samuelsson Färjestad
1987 Håkan Södergren Djurgården 1988 Bo Berglund AIK 1989 Kent Nilsson Djurgården 1990 Rolf Ridderwall Djurgården 1991 Thomas Rundqvist Färjestad 1992 Tommy Sjödin Brynäs 1993 Peter Forsberg MoDo 1994 Peter Forsberg MoDo 1995 Tomas Jonsson Leksand 1996 Jonas Bergqvist Leksand 1997 Jörgen Jönsson Färjestad 1998 Ulf Dahlén HV71 1999 Daniel & Henrik Sedin MoDo 2000
Mikael Johansson Djurgården  2001 Mikael Renberg Lule?/strong>  2002 Henrik Zetterberg Timr?/strong> 2003 Niklas Andersson Frölunda  2004 Johan Davidsson HV71 2005 Henrik Lundqvist Frölunda 2006 Kenny Jönsson Rögle 2007 Per Svartvadet MoDo 2008 Stefan Liv HV71 2009 Jonas Gustavsson Färjestad 2010 Magnus Johansson Linköping 2011 Viktor Fasth AIK 2012 Jakob Silfverberg Brynäs

 

GULDHJÄLMEN


2012 Jakob Silfverberg,Brynäs 2011 Magnus Johansson,Linköping 2010 Mats Zuccarello Aasen,Modo 2009 Johan Davidsson, HV71 2008 Tony Mårtensson, Linköpings HC 2007 Fredrik Bremberg, Djurgården 2006 Andreas Karlsson, HV 71 2005 Henrik Lundqvist, Frölunda HC 2004 Magnus Kahnberg, Frölunda HC 2003 Niklas Andersson, Frölunda HC 
2002 Ulf Söderström, Färjestads BK 2001 Kristian Huselius, Frölunda HC 2000 Rikard Franzén, AIK 
1999 Jan Larsson, Brynäs IF 1998 Tommy Söderström, Djurgårdens IF Hockey 1997 Jarmo Myllys, Lule?HF 
1996 Esa Keskinen, HV71 1995 Per-Erik Eklund, Leksands IF 1994 Peter Forsberg, MODO Hockey 
1993 Peter Forsberg, MODO Hockey 1992 Håkan Loob, Färjestads BK 1991 Håkan Loob, Färjestads BK 
1990 Bengt-Åke Gustavsson, Färjestads BK 1989 Anders Eldebrink, Södertälje SK 1988 Anders Eldebrink, Södertälje SK 
1987 Peter 'Pekka' Lindmark, Färjestads BK 1986 Kari Eloranta, HV71 



JERRINGPRISET

1980 Ingemar Stenmark 1981 Annichen Kringstad 1982 IFK Göteborg 1983 Mats Wilander 1984 Gunde Svan
1985 Gunde Svan 1986 Tomas Johansson 1987 Marie-Helene Westin 1988 Tomas Gustafson 1989 Jan Boklöv
1990 Handbollslandslaget 1991 Pernilla Wiberg 1992 Pernilla Wiberg 1993 Torgny Mogren 1994 Fotbollslandslaget 1995 Annika Sörenstam 1996 Ludmila Engquist 1997 Magdalena Forsberg 1998 Magdalena Forsberg 1999 Ludmila Engquist
2000 Magdalena Forsberg  2001 Magdalena Forsberg 2002 Carolina Klüft  2003 Annika Sörenstam  2004 Stefan Holm 2005 Tony Rickardsson 2006 Susanna Kallur 2007 Zlatan Ibrahimović 2008 Charlotte Kalla 2009 Helena Jonsson 2010 Therese Alshammar 2011 Rolf-Göran Bengtsson

 

VASALOPPET

1978 Jean-Paul Pierrat 1979 Ola Hassis 1980 Walter Mayer 1981 Sven-Åke Lundbäck 1982 Lars Frykberg 1983 Konrad Hallenbarter 1984 Hans Persson 1985 Bengt Hassis 1986 Bengt Hassis 1987 Anders Larsson 1988 Anders/Örjan Blomqvist 1989 Jan Ottosson 1990 - 1991 Jan Ottosson 1992 Jan Ottosson 1993 Håkan Westin 1994 Jan Ottosson 1995 Sven-Erik Danielsson 1996 Håkan Westin 1997 Michail Botvinov 1998 Peter Göransson 1999 Staffan Larsson  2000 Raul Olle  2001 Henrik Eriksson  2002 Daniel Tynell   2003 Oskar Svärd  2004 Anders Aukland  2005 Oskar Svärd 2006 Daniel Tynell 2007 Oskar Svärd 2008 Jörgen Aukland 2009 Daniel Tynell 2010 Jörgen Brink 2011 Jörgen Brink 2012 Jörgen Brink

 

ELITLOPPET  TRAV

1980 Ideal du Gazeau E Lefevre 1981 Jorky L Verroken 1982 Ideal du Gazeau E Lefevre 1983 Ianthin P Delonce 1984 The Onion S H Johansson 1985 Meadow Road T Jansson 1986 Rex Rodney K Håkonsen 1987 Utah Bulwark S H Johansson 1988 Mack Lobell J D Campbell 1989 Napoletano S H Johansson  1990 Mack Lobell T Nilsson 1991 Peace Corps S H Johansson 1992 Billyjojimbob M Brethour 1993 Sea Cove J Verbeeck 1994 Copiad E Berglöf 1995 Copiad E Berglöf 1996 Coktail Jet J-E Dubois  1997 Gum Ball S H Johansson 1998 Moni Maker W Hennessey 1999 Remington Crown J Verbeck 2000 Victory Tilly S H Johansson  2001 Varenne Giampaolo Minnucci  2002 Varenne Giampaolo Minnucci 2003 From Above ?Kihlström  2004 Gidde Palema ?Svanstedt  2005 Steinlager Per Oleg Midtfjeld  2006 Conny Nobell B Goop 2007 L amiral du Mauzun Jean Michel Bazire 2008 Exploit Caf Jean Michel Bazire 2009 Torvald Palema ?Svanstedt 2010 Iceland J Takter 2011 Brioni J Lövgren 2012 Commander Crowe Christophe Martens

 

EM FOTBOLL

1960 Sovjet 1964 Spanien 1968 Italien 1972 Västtyskland 1976 Tjeckoslovakien 1980 Västtyskland 1984  Frankrike 1988 Holland 1992 Danmark 1996 Tyskland  2000  Frankrike  2004 Grekland 2008 Spanien             

 

VM FOTBOLL

1950 Uruguay  1954 Västtyskland  1958 Brasilien  1962 Brasilien  1966 England  1970 Brasilien  1974 Västtyskland  1978 Argentina 1982 Italien  1986 Argentina 1990 Västtyskland  1994 Brasilien  1998 Frankrike   2002 Brasilien  2006 Italien 2010 Spanien

 

VM HOCKEY

1953 Sverige 1957 Sverige 1962 Sverige 1981 Sovjet 1982 Sovjet 1983 Sovjet 1985 Tjeckoslovakien 1986 Sovjet  1987 Sverige 1989 Sovjet 1990 Sovjet 1991 Sverige 1992 Sverige  1993 Ryssland 1994 Kanada  1995 Finland  1996 Tjeckien 1997 Kanada  1998 Sverige  1999 Tjeckien  2000 Tjeckien  2001 Tjeckien   2002  Slovakien  2003 Kanada  2004 Kanada  2005 Tjeckien 2006 Sverige 2007 Kanada 2008 Ryssland 2009 Ryssland 2010 Tjeckien 2011 Finland 2012 Ryssland

 

VM HANDBOLL

1954 Sverige 1958 Sverige 1986 Jugoslavien  1990 Sverige  1993 Ryssland  1995 Frankrike  1997 Ryssland     1999 Sverige  2001 Frankrike  2003 Kroatien  2005 Spanien 2007 Tyskland 2009 Frankrike 2011 Frankrike

 

EM HANDBOLL

1994 Sverige 1996 Ryssland 1998 Sverige 2000 Sverige 2002 Sverige 2004 Tyskland 2006 Frankrike 2008 Danmark 2010 Frankrike  2012 Danmark

 

VM BANDY

1967 Sovjet 1969 Sovjet 1971 Sovjet 1973 Sovjet 1975 Sovjet 1977 Sovjet 1979 Sovjet 1981 Sverige 1983    Sverige 1985 Sovjet 1987 Sverige 1989 Sovjet 1991 Sovjet 1993 Sverige 1995 Sverige 1997 Sverige 1999 Ryssland 2001 Ryssland 2003 Sverige 2004 Finland 2005 Sverige 2006 Ryssland 2007 Ryssland 2008 Ryssland 2009 Sverige 2010 Sverige 2011 Ryssland 2012 Sverige

 

VM ROADRACING  500/MOTOGP

2011 Casey Stoner AUS 2010 Jorge Lorenzo 2009 Valentino Rossi ITA 2008 Valentino Rossi ITA 2007 Casey Stoner AUS 2006 Nicky Hayden USA 2005 Valentino Rossi ITA 2004 Valentino Rossi ITA 2003 Valentino Rossi ITA 2002 Valentino Rossi ITA 2001 Valentino Rossi ITA 2000 Kenny Roberts USA 1999 Alex Criville SPA  1998 Mick Doohan AUS  1997 Mick Doohan AUS  1996    Mick Doohan AUS  1995 Mick Doohan AUS   1994 Mick Doohan AUS 1993 Kevin Schwantz USA 1992 Wayne Rainey USA  1991 Wayne Rainey USA  1990 Wayne Rainey USA  1989 Eddie Lawson USA 1988 Eddie Lawson USA  1987 Wayne Gardner AUS  1986 Eddie Lawson USA  1985 Freddie Spencer USA 1984 Eddie Lawson USA  1983 Freddie Spencer USA  1982 Franco Uncini ITA 1981 Marco Lucchinelli ITA 1980 Kenny Roberts USA  1979 Kenny Roberts USA  1978 Kenny Roberts USA


VM MOTOCROSS 500CC/MX

                                                                                  Klicka p?länken ovan

 

VM SPEEDWAY

2011 Greg Hancock USA 2010 Tomasz Gollob POL 2009 Jason Crump AUS 2008 Nicki Pedersen DEN 2007 Nicki Pedersen DEN 2006 Jason Crump AUS 2005 Tony Rickardsson SWE 2004 Jason Crump AUS 2003 Nicki Pedersen DEN 2002 Tony Rickardsson SWE 2001 Tony Rickardsson  SWE 2000 Mark Loram GBR 1999 Tony Rickardsson SWE 1998 Tony Rickardsson SWE 1997 Greg Hancock USA 1996 Billy Hamill USA 1995 Hans Nielsen DEN 1994 Tony Rickardsson SWE 1993 Sam Ermolenko USA 1992 Gary Havelock GBR 1991 Jan O. Pedersen DEN 1990 Per Jonsson SWE 1989 Hans Nielsen DEN 1988 Erik Gundersen DEN 1987 Hans Nielsen DEN 1986 Hans Nielsen DEN

 

DAVIS CUP ( TENNIS )

1975 Sverige 1976 Italien 1977 Australien 1978 USA 1979 USA 1980 Tjeckoslovakien 1981 USA 1982 USA
1983 Australien 1984 Sverige 1985 Sverige 1986 Australien 1987 Sverige 1988 Sverige 1989 Västtyskland
1990 USA 1991 Frankrike 1992 USA 1993 Tyskland 1994 Ryssland 1995 USA 1996 Frankrike 1997 Sverige
1998 Sverige 1999 Australien 2000 Spanien 2001 Frankrike 2002 Ryssland 2003 Australien 2004 Spanien 2005 Kroatien 2006 Ryssland 2007 USA 2008 Spanien 2009 Spanien 2010 Serbien 2011 Spanien

 

TENNIS  WIMBLEDON  VINNARE  HERR-DAM

2011 Novak Djokovic   Petra Kvitova
2010 Rafael Nadal     Serena Williams
2009 Roger Federer   Serena Williams
2008 Rafael Nadal     Venus Williams
2007 Roger Federer   Venus Williams
2006 Roger Federer   Amelie Mauresmo
2005 Roger Federer   Venus Williams
2004 Roger Federer   Maria Sjarapova
2003 Roger Federer   Serena Williams
2002 Lleyton Hewitt   Serena Williams
2001 Goran Ivanisevic   Venus Williams
2000 Pete Sampras   Venus Williams
1999 Pete Sampras   Lindsay Davenport
1998 Pete Sampras   Jana Novotna
1997 Pete Sampras   Martina Hingis
1996 Richard Krajicek   Steffi Graf
1995 Pete Sampras   Steffi Graf
1994 Pete Sampras   Conchita Martinez
1993 Pete Sampras   Steffi Graf
1992 Andre Agassi   Steffi Graf
1991 Michael Stich   Steffi Graf
1990 Stefan Edberg   Martina Navratilova
1989 Boris Becker   Steffi Graf
1988 Stefan Edberg   Steffi Graf
1987 Pat Cash   Martina Navratilova
1986 Boris Becker   Martina Navratilova
1985 Boris Becker   Martina Navratilova
1984 John McEnroe   Martina Navratilova
1983 John McEnroe   Martina Navratilova
1982 Jimmy Connors   Martina Navratilova
1981 John McEnroe   Chris Evert Lloyd
1980 Björn Borg   Evonne Goolagong Cawley
1979 Björn Borg   Martina Navratilova
1978 Björn Borg   Martina Navratilova
1977 Björn Borg   Virginia Wade
1976 Björn Borg   Chris Evert

 

TENNIS  FRANSKA ÖPPNA  VINNARE   HERR-DAM

2011 Rafael Nadal   Li Na
2010 Rafael Nadal   Francesca Schiavone
2009 Roger Federer   Svetlana Kuznetsova
2008 Rafael Nadal   Ana Ivanovic
2007 Rafael Nadal   Justine Henin-H
2006 Rafael Nadal   Justine Henin-H
2005 Rafael Nadal   Justine Henin-H
2004 Gaston Gaudio   Anastasia Myskina
2003 Juan Carlos Ferrero   Justine Henin-H
2002 Albert Costa   Serena Williams
2001 Gustavo Kuerten   Jennifer Capriati
2000 Gustavo Kuerten   Mary Pierce
1999 Andre Agassi   Steffi Graf
1998 Carlos Moya   Arantxa Sanchez-Vicario
1997 Gustavo Kuerten   Iva Majoli
1996 Yevgeny Kafelnikov   Steffi Graf
1995 Thomas Muster   Steffi Graf
1994 Sergi Bruguera   Arantxa Sanchez-Vicario
1993 Sergi Bruguera   Steffi Graf
1992 Jim Courier   Monica Seles
1991 Jim Courier   Monica Seles
1990 Andres Gomez   Monica Seles
1989 Michael Chang   Arantxa Sanchez-Vicario
1988 Mats Wilander   Steffi Graf
1987 Ivan Lendl   Steffi Graf
1986 Ivan Lendl   Chris Evert Lloyd
1985 Mats Wilander   Chris Evert Lloyd
1984 Ivan Lendl   Martina Navratilova
1983 Yannick Noah   Chris Evert Lloyd
1982 Mats Wilander   Martina Navratilova
1981 Björn Borg   Hana Mandlikova
1980 Björn Borg   Chris Evert Lloyd
1979 Björn Borg   Chris Evert Lloyd
1978 Björn Borg   Virginia Ruzici
1977 Guillermo Vilas   Mima Jausovec
1976 Adriano Panatta   Sue Barker
1975 Björn Borg   Chris Evert
1974 Björn Borg   Chris Evert

 

TENNIS  USOPEN  VINNARE  HERR-DAM

2011 Novak Djokovic   Samantha Stosur
2010 Rafael Nadal   Kim Clijsters
2009 Juan Martin del Potro   Kim Clijsters
2008 Roger Federer   Serena Williams
2007 Roger Federer   Justine Henin-H
2006 Roger Federer   Maria Sjarapova
2005 Roger Federer   Kim Clijsters
2004 Roger Federer   Svetlana Kuznetsova
2003 Andy Roddick   Justine Henin-H
2002 Pete Sampras   Serena Williams
2001 Lleyton Hewitt   Venus Williams
2000 Marat Safin   Venus Williams
1999 Andre Agassi   Serena Williams
1998 Patrick Rafter   Lindsay Davenport
1997 Patrick Rafter   Martina Hingis
1996 Pete Sampras   Steffi Graf
1995 Pete Sampras   Steffi Graf
1994 Andre Agassi   Aranxta Sanchez Vicario
1993 Pete Sampras   Steffi Graf
1992 Stefan Edberg   Monica Seles
1991 Stefan Edberg   Monica Seles
1990 Pete Sampras   Gabriela Sabatini
1989 Boris Becker   Steffi Graf
1988 Mats Wilander   Steffi Graf
1987 Ivan Lendl   Martina Navratilova
1986 Ivan Lendl   Martina Navratilova
1985 Ivan Lendl   Hana Mandlikova
1984 John McEnroe   Martina Navratilova
1983 Jimmy Connors   Martina Navratilova
1982 Jimmy Connors   Chris Evert Lloyd
1981 John McEnroe   Tracy Austin
1980 John McEnroe   Chris Evert Lloyd

 

TENNIS  AUSTRALIAN OPEN  VINNARE  HERR-DAM

2012 Novak Djokovic   Victoria Azarenka
2011 Novak Djokovic   Kim Clijsters
2010 Roger Federer   Serena Williams
2009 Rafael Nadal   Serena Williams
2008 Novak Djokovic   Maria Sjarapova
2007 Roger Federer   Serena Williams
2006 Roger Federer   Amelie Mauresmo
2005 Marat Safin   Serena Williams
2004 Roger Federer   Justine Henin-H
2003 Andre Agassi   Serena Williams
2002 Thomas Johansson   Jennifer Capriati
2001 Andre Agassi   Jennifer Capriati
2000 Andre Agassi   Lindsay Davenport
1999 Yevgeny Kafelnikov   Martina Hingis
1998 Petr Korda   Martina Hingis
1997 Pete Sampras   Martina Hingis
1996 Boris Becker   Monica Seles
1995 Andre Agassi   Mary Pierce
1994 Pete Sampras   Steffi Graf
1993 Jim Courier   Monica Seles
1992 Jim Courier   Monica Seles
1991 Boris Becker   Monica Seles
1990 Ivan Lendl   Steffi Graf
1989 Ivan Lendl   Steffi Graf
1988 Mats Wilander   Steffi Graf
1987 Stefan Edberg   Hana Mandlikova
1985 Stefan Edberg   Martina Navratilova
1984 Mats Wilander   Chris Evert Lloyd
1983 Mats Wilander   Martina Navratilova
1982 Johan Kriek   Chris Evert Lloyd
1981 Johan Kriek   Martina Navratilova
1980 Brian Teacher   Hana Mandlikova
1979 Guillermo Vilas   Barbara Jordan
1978 Guillermo Vilas   Chris O'Neil

 

GOLF  PGA CHAMPIONSHIP

2011 Keegan Bradley 2010 Martin Kaymer 2009 Y.E Yang 2008 Padraig Harrington 2007 Tiger Woods 2006 Tiger Woods 2005 Phil Mickelson 2004 Vijay Singh 2003 Shaun Micheel 2002 Rich Beem 2001 David Toms 2000 Tiger Woods 1999 Tiger Woods 1998 Vijay Singh 1997 Davis Love III  1996 Mark Brooks 1995 Steve Elkington 1994 Nick Price 1993 Paul Azinger 1992 Nick Price 1991 John Daly 1990 Wayne Grady 1989 Payne Stewart

GOLF  U.S OPEN

2011 Rory Mcllroy 2010 Graeme McDowell 2009 Lucas Glover 2008 Tiger Woods 2007 Angel Cabrera 2006 Geoff Ogilvy 2005 Michael Campbell 2004 Retief Goosen 2003 Jim Furyk 2002 Tiger Woods 2001 Retief Goosen 2000 Tiger Woods 1999 Payne Stewart 1998 Lee Janzen 1997 Ernie Els 1996 Steve Jones 1995 Corey Pavin 1994 Ernie Els 1993 Lee Janzen 1992 Tom Kite 1991 Payne Stewart 1990 Hale Irwin 1989 Curtis Strange 1988 Curtis Strange 1987 Scott Simpson 1986 Ray Floyd 1985 Andy North 1984 Fuzzy Zoeller 1983 Larry Nelson 1982 Tom Watson 1981 David Graham 1980 Jack Nicklaus

GOLF  BRITISH OPEN

2011 Darren Clarke 2010 Louis Oosthuizen 2009 Stewart Cink 2008 Padraig Harrington 2007 Padraig Harrington 2006 Tiger Woods 2005 Tiger Woods 2004 Todd Hamilton 2003 Ben Curtis 2002 Ernie Els 2001 David Duval 2000 Tiger Woods 1999 Paul Lawrie 1998 Mark O'Meara 1997 Justin Leonard 1996 Tom Lehman 1995 John Daly 1994 Nick Price 1993 Greg Norman 1992 Nick Faldo 1991 Ian Baker-Finch 1990 Nick Faldo 1989 Mark Calcavecchia 1988 Seve Ballesteros 1987 Nick Faldo 1986 Greg Norman 1985   Sandy Lyle 1984 Seve Ballesteros 1983 Tom Watson 1982 Tom Watson 1981 Bill Rogers 1980 Tom Watson 1979 Seve Ballesteros 1978 Jack Nicklaus

GOLF  MASTERS

2012 Bubba Watson 2011 Charl Schwartzel 2010 Phil Mickelson 2009 Angel Cabrera 2008 Trevor Immelman 2007 Zach Johnson 2006 Phil Mickelson 2005 Tiger Woods 2004 Phil Mickelson 2003 Mike Weir 2002 Tiger Woods 2001 Tiger Woods 2000 Vijay Singh 1999 Jose Maria Olazabal 1998 Mark O'Meara 1997 Tiger Woods 1996 Nick Faldo 1995 Ben Crenshaw 1994 Jose Maria Olazabal 1993 Bernhard Langer 1992 Fred Couples 1991 Ian Woosnam 1990 Nick Faldo 1989 Nick Faldo 1988 Sandy Lyle 1987 Larry Mize 1986 Jack Nicklaus 1985 Bernhard Langer 1984 Ben Crenshaw 1983 Seve Ballesteros 1982 Craig Stadler 1981 Tom Watson 1980 Seve Ballesteros

 

SCHLAGERFESTIVALEN

1974 Sverige ABBA Waterloo  1975 Holland Teach-In Ding-Ding-Dong   1976 Storbritannien Brotherhood of man Save your kisses for me  1977 Frankrike Maria Myriam Lóiseau et lénfant  1978 Israel Yizhar Cohen A-Ba-Ni-Bi    1979 Israel Gali Atari and Milk and Honey Hallelujah  1980 Irland Johnny Logan What´s another year  1981 Storbritannien Bucks Fizz Making your mind up   1982 Tyskland Nicole Ein bisschen frieden  1983 Luxemburg Corinne Hermés Si la vie est cadeau  1984 Sverige Herrey´s Diggi Loo,Diggy Ley  1985 Norge Bobbysocks La det svinge  1986 Belgien Sandra Kim Jáime la vie  1987 Irland Johnny Logan Hold me now  1988 Schweiz Céline Dion Ne partez pas sans moi  1989 Jugoslavien Riva Rock me  1990 Italien Toto Cutugno Insieme 1992  1991 Sverige Carola Fångad av en stormvind  1992 Irland Linda Martin Why me  1993 Irland Niamh Kavanagh In your eyes  1994 Irland Paul Harrington/Charlie McGettigan Rock´n roll kids  1995 Norge Secret Garden Nocturne  1996 Irland Eimear Quinn The Voice   1997 Storbritannien Katrina & The Waves Love Shina A Light  1998 Israel Dana International Diva  1999 Sverige Charlotte Nilsson Take me to your heaven  2000 Danmark Olsen Brothers Fly on the wings of love  2001 Estland Tanel Padar & Dave Benton Everybody  2002 Lettland Marie N I Wanna 2003 Turkiet Serteb Erener Every way that i can 2004 Ukraina Ruslana Wild dances 2005 Grekland Elena Paparizou My number one  2006 Finland Lordi Hard rock hallelujah 2007 Serbien Marija Serifovic Molitva 2008 Ryssland Dima Bilan Believe 2009 Norge Alexander Rybak Fairytale 2010 Tyskland Lena Satellite 2011 Azerbaijani Eldar & Nigar Running Scared 2012 Sverige Loreen Euphoria

 

 

Bond-filmerna

DR.NO
Sean Connery
1962

(Agent 007
Med Rätt Att Döda)
FROM RUSSIA WITH LOVE
Sean Connery
1963

(Agent 007 Ser Rött)
GOLDFINGER
Sean Connery
1964

THUNDERBALL
Sean Connery
1965

(Åskbollen)
YOU ONLY
LIVE TWICE

Sean Connery
1967

(Man Lever Bara
Tv?Gånger)
ON HER MAJESTY´S
SECRET SERVICE

George Lazenby
1969

(IHennesMajestäts Hemliga Tjänst)
DIAMONDS
A
RE FOREVER

Sean Connery
1971

(Diamantfeber)
LIVE AND
LET DIE

Roger Moore
1973

(Leva och Låta D?
THE MAN WITH THE GOLDENGUN
Roger Moore
1974

(Mannen MedDen
Gyllene Pistolen)
THE SPY WHO LOVED ME
Roger Moore
1977

(Älskade Spion)
MOONRAKER
Roger Moore
1979

FOR YOUR
EYES ONLY

Roger Moore
1981

(Ur Dödlig Synvinkel)
OCTOPUSSY
Roger Moore
1983

 

 

A VIEW
TO A KILL

Roger Moore
1985

(Levande Måltavla)
THE LIVING DAYLIGHTS
Timothy Dalton
1987

(Iskallt Uppdrag)
LICENCE TO KILL
Timothy Dalton
1989

(Tid För Hämnd)
GOLDENEYE
Pierce Brosnan
1995

TOMORROW NEVER DIES
Pierce Brosnan
1997

THE WORLD
IS NOT ENOUGH

Pierce Brosnan
1999

(Världen Räcker Inte Till)
DIE ANOTHER DAY
Pierce Brosnan   2002               

CASINO ROYALE
Daniel Craig      2006
QUANTUM OF SOLACE
Daniel Craig      2008
SKYFALL
Daniel Craig      2012

 

NEVER SAY NEVER AGAIN

Sean Connery  1983
1983

Ej officiell bond film

 

 

 

 

[ Tillbaka till Toggeslänksida ]

hublot replica
cartier replica uk
rolex replica sale
rolex replica sale
rolex replica sale
tag heuer replica